Ľudia a niečo viac

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Michael Jackson: Hviezda, ktorá nikdy nevyhasne!

Kráľ POPU

http://www.solarnavigator.net/music/music_images/michael_jackson_casanova_in_concert.jpg

Podľa internetovej služby TMZ.com utrpel americký prominent vo svojom dome v Holmby Hills srdcovú príhodu a pomoc promptne privolaných lekárov prišla po neho neskoro.

Informáciu o smrti Michaela Jacksona o niečo neskôr potvrdili aj oficiálne kalifornské zdroje. Podľa novín Los Angeles Times a televíznej stanice CBS dostali lekári tiesňové volanie z domu pophviezdy, ktorú vzápätí vozidlo rýchlej zdravotnej pomoci previezlo do neďalekej losangeleskej nemocnice.

Po príchode ambulantného voza k prednedávnom prenajatej Jacksonovej vile už nedýchal a všetky pokusy lekárov o jeho oživenie zlyhali. CBS najprv oznámila, že Jackson upadol do kómy.

Pred nemocnicou, do ktorej speváka previezli, sa po oficiálnom zahlásení jeho úmrtia zhromaždili stovky ľudí a veľa smútiacich stúpencov Michaela Jacksona bolo vidieť aj pred jeho vilou.

V polovici mája bolo s napätím očakávané rad comebackových vystúpení Jacksona v Londýne z 8. júla odložené na 13. júl. Tri ďalšie z celkového počtu 50 plánovaných šou boli "z organizačných dôvodov" presunuté na marec budúceho roku. Michael Jackson sa v uplynulých týždňoch na tieto plánované vystúpenia pripravoval v Kalifornii.

Pretrvávajúce zdravotné problémy doteraz nedovolili Jacksonovi dokončiť ani jedno turné za posledných 12 rokov.

Život kráľa popu:

Michael Joseph Jackson sa narodil 29. augusta 1958 v meste Gary na brehu Michiganského jazera manželom Josephovi a Katherine Jacksonovcom ako posledné z deviatich detí. Bol vnímavý a od mala vedel imitovať, čo videl a počul. Ako trojročný vedel napodobniť hlas staršieho brata Jermaina, o rok neskôr odpozeral do posledného detailu tanečnú choreografiu speváka Jamesa Browna.

V roku 1966 zostavil otec, bývalý gitarista skupiny Falcons, rodinnú kapelu, ktorú tvorilo päť chlapcov - Marlon, Jermaine, Tito, Jackie a najmladší Michael. Názov Jackson Five im dala suseda. Denne spievali až sedem hodín. Ich začiatky boli veľmi náročné. Po škole ich otec naložil do mikrobusu a odviezol do New Yorku. V harlemskom divadle Apollo absolvovali aj päť predstavení za večer. Nadránom sa vracali do Gary a ráno šli do školy.

Na jednom z predstavení ich videla Gladys Knightová, speváčka a producentka spoločnosti Tamla Motown. Pomohla im aj Diana Rossová, v tej dobe už hviezda skupiny Supremes. Aj vďaka prispeniu týchto dvoch dám podpísali v roku 1969 so spoločnosťou Motown nahrávaciu zmluvu a presťahovali sa do Los Angeles.

V decembri 1969 mali v americkom rebríčku prvú skladbu I Want You Back. Predaj singla prevýšil dva milióny kusov a z prvého miesta hitparády vytlačil skupinu Beatles. Od marca do septembra 1970 vydali ďalšie tri single so skladbami ABC, The Love You Save a I'll Be There. Všetky štyri skladby sa postupne dostali na prvé miesto. Jackson Five sa stali novou senzáciou v Spojených štátoch.

Len v roku 1970 im Motown vydal štyri LP platne, v roku 1971 ďalšie tri. V lete roku 1975 ukončili Jackson Five spoluprácu s firmou Motown, ktorá predala viac ako 60 miliónov albumov s ich nahrávkami.

Do polovice 80. rokov potom účinkovali pod názvom Jacksons. Už štyri roky predtým dostal 13-ročný Michael aj sólovú zmluvu s firmou Motown. Na tejto značke mu vyšiel v júni 1971 prvý album Got To Be There. V novembri 1971 vyšiel aj prvý rovnomenný singel, ktorý sa dostal na štvrté miesto. V októbri 1972 viedol prvýkrát americký rebríček so skladbou Ben. Pod týmto názvom vyšiel v decembri 1972 aj druhý štúdiový album.

Zdroj: AP
Michael vystupoval a nahrával sólovo aj s bratmi pod hlavičkou Jackson Five. Vďaka Diane Rossovej získal úlohu vo filme The Witz, ktorý sa nakrúcal v lete 1977. Film nebol veľmi úspešný - ale naopak, soundtrack zaznamenal vysoký predaj. Pri nakrúcaní sa Michael zoznámil s producentom Quincym Jonesom, ktorý výrazne ovplyvnil jeho ďalšiu kariéru. Prvýkrát spolupracovali na úspešnom albume Off The Wall. Jeho predaj prevýšil sedem miliónov kusov a získal cenu Grammy.

V novembri 1981 nahral Jackson spolu s Paulom McCartneym v Los Angeles skladbu The Girl Is Mine, ktorú zaradil na album Thriller. Ten vyšiel v novembri 1982 a prekonal všetky rekordy; podľa údajov vydavateľstva Epic predaj prevýšil sumu 100 miliónov kópií, viedol všetky významné albumové rebríčky a získal sedem cien Grammy. Dodnes je najúspešnejším albumom druhej polovice 20. storočia.

Sláva a úspech mali aj svoje negatíva, Michael Jackson sa postupne vzďaľoval reálnemu životu. Žil takpovediac v izolácii. Kolovali informácie, že absolvoval niekoľko plastických operácií a že mu vstriekli do tela ženské hormóny, aby získal ladný pohyb a vysoký hlas. V januári 1984 natáčal reklamu pre firmu Pepsi.

Počas nakrúcania mu svetlica spôsobila popáleniny na ramene a tvári. Pri návšteve Bieleho domu dostal 14. mája 1985 od prezidenta Ronalda Reagana a jeho manželky Nancy Prezidentskú cenu. V tej dobe bol ikonou a v júli 1984 sa na americkom trhu objavila bábika Michael Jackson aj s typickými bielymi rukavicami. V novembri 1984 dostal svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

V januári 1985 zložil spolu s Lionelom Richiem skladbu We Are The World pre projekt USA For Africa. Celosvetový predaj singla dosiahol 20 miliónov kusov. V auguste 1985 kúpil za 48 miliónov dolárov autorské práva na skladby dvojice Lennon/McCartney. To bol zároveň koniec priateľstva s Paulom McCartneym. V júli 1988 vystúpil na koncertoch v Londýne. Sedem koncertov vo Wembley bolo beznádejne vypredaných. Na jednom z týchto koncertov odovzdal princeznej Diane šek na sumu 250.000 dolárov pre jej charitatívny fond.

V máji 1989 sa presťahoval na svoj novopostavený ranč Neverland v kalifornskej Santa Barbare, ktorého dostavba stála 17 miliónov dolárov. V máji 1994 si zobral za manželku Lisu Marie Presleyovú, dcéru kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho. Svadbu mali v Dominikánskej republike. Rozviedli sa v januári 1996. Jeho druhou manželkou bola zdravotná sestra Debbie Roweová, s ktorou mal dve deti - dcéru Paris Michael Catherine a syna Princa Michaela.

Po troch rokoch sa rozviedli. Jeho tretie dieťa, syn Prince Michael II, sa narodil v roku 2002. Meno matky, ktorá ho vynosila, Jackson pred verejnosťou tajil.

V auguste 1993 čelil pred súdom obvineniu zo sexuálneho obťažovania 13-ročného chlapca Jordana Chandlera. Podobne to bolo aj v rokoch 2003 a 2005. Vo všetkých prípadoch ho obvinení zbavili.

Na svojom konte má Jackson desať štúdiových albumov a deväť kompilácií. Tento rok v auguste vyšla k jeho 50. narodeninám hitová kompilácia King Of Pop. V americkom singlovom rebríčku mal zatiaľ 36 skladieb, 13 z nich sa dostalo až na prvé miesto. Je držiteľom 16 cien Grammy, 18 cien American Music Awards, 12 cien World Music Awards. Je najpredávanejším umelcom, keď predaj jeho platní prevýšil sumu 500 miliónov kusov. Michael Jackson bol umelcom, ktorý najviac podporoval charitatívne organizácie. Na ich konto dal spolu viac ako 300 miliónov dolárov.

Výber z diskografie:

Got To Be There (1971)

Ben (1973)

Music and Me (1973)

Forever, Michael (1975)

Off The Wall (1979)

Thriller (1982)

Bad (1987)

Dangerous (1991)

HIStory (1995)

Invincible (2001)

King Of Pop (kompilácia, 2008)
http://img.dailymail.co.uk/i/pix/2008/02_01/jacksonDM0802_468x416.jpg
http://www.michael-jackson.com.ar/pictures/michael-jackson.jpg
http://electric949.com/blogs/media/blogs/blog3/0604_michael_jackson_kids_spl104102_001_splash.jpg
http://cm1.theinsider.com/media/0/69/24/michael-jackson3.0.0.0x0.359x356.jpeg

Michael Jackson: Slávny aj vďaka škandálom


Už ako päťročný stál na javisku a počas svojho života predal vyše 750 miliónov albumov. Na srdcovú príhodu vo štvrtok o 14.26 miestneho času vo svojej losangeleskej vile Holmby Hills zomrel Michael Jackson.
Michael Jackson sa preslávil ako kráľ popu, ale titulné stránky roky zapĺňal aj škandálmi v súkromnom živote.
Zdroj: AP
Jacksona nedostala do svetiel reflektorov len hudba, ale aj jeho rôznorodé plastické operácie. Okrem toho sa hovorí v súvislosti s ním aj o pedofílii, záhadne splodených deťoch a finančných problémoch.

Trhal rekordy už za mlada
Svoj prelomový úspech zaznamenal 21-ročný spevák v roku 1979 albumom ´Off the Wall´. Všetky rekordy potom prekonal ´Thriller´ - podľa odhadov sa tohto albumu predalo vyše 100 miliónov kusov.
Jediný člen skupiny Jackson Five sa stal superstarom. Jeho platne ´Bad´ a ´Dangerous´ sa síce predávali v miliónových počtoch, nedosiahli však úspech ´Thrilleru´. ´
Album ´Invincible´, ktorý sa dostal na pulty v roku 2001, už fanúšikov sklamal.

Finančné problémy
S narastajúcim úspechom sa zvyšovali aj výdavky kráľa popu. Aj keď v 90. rokoch mal na konte 750 miliónov dolárov, dnes sa údajne pohybuje "v červených číslach".

Od novembra 2006 je jeho ranč Neverland s rozlohou 1000 hektárov zavretý, Jacko nevyplatil personál a nepostaral sa ani o svoje zvieratá zo zoo. Jackson však nie je na mizine preto, lebo vlastní práva na 250 piesní Beatles a na mnohé iné hity. Jeho podiely majú údajne hodnotu jednu miliardu dolárov (679 miliónov eur).

Obvinenia z pedofílie 
Škandál okolo jeho osoby vyvolalo v roku 1993 obvinenie zo zneužitia maloletého chlapca. Ten tvrdil, že spevák ho na ranči prinútil k sexuálnemu styku. Mimosúdne finančné vyrovnanie vo výške niekoľkých miliónov dolárov onedlho ukončilo súdny proces.

Krátko po týchto udalostiach sa oženil kráľ popu s dcérou kráľa rock'n'rollu Lisou-Marie Presley a na miliónov prizerajúcich citovo zapôsobil, keď ju pobozkal pri odovzdávaní cien MTV Music Awards. Ich manželstvo trvalo 19 mesiacov.

Súdny proces
V novembri 2003 Michaela Jacksona zatkli. Opäť ho obvinil jeden chlapec, že ho sexuálne zneužil.

Došlo k veľkému a dlho naťahovanému procesu sprevádzaného neslýchaným nasadením médií. V júni 2005 popovú hviezdu súd oslobodil spod žaloby.

Čudný vzťah k potomkom
O škandály sa postaral Michael aj prostredníctvom svojich detí: obe deti z manželstva so zdravotnou sestrou Debbie Rowe dlho ukazoval verejnosti so zahalenou tvárou.

Svojho deväť mesiacov starého syna Princea Michaela II. držal len v jednej ruke z okna jedného berlínskeho hotela, čím aj vlastných fanúšikov veľmi rozhorčil, dodáva agentúra DPA.

Kráľ popu Michael Jackson je mŕtvy! (VIDEO)


Chronológia štvrtkových udalostí súvisiacich s nečakanou smrťou legendárneho amerického hudobníka Michaela Jacksona (časové údaje sa vzťahujú na miestne časové pásmo EDT – Eastern Daylight Time):

12:21 - Na tiesňovú linku 911 zavolal z losangeleskej rezidencie Micheala Jacksona dosiaľ neznámy človek, ktorý zdravotníkov informoval o kolapse speváka.

13:40 - Do zdravotného strediska Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) dorazila sanitka s Michaelom Jacksonom, ktorý v tej chvíli už nedýchal. Začalo sa s oživovaním.

14:26 - Lekári Michaela Jacksona oficiálne vyhlásili za mŕtveho. Presnú príčinu smrti má určiť piatková pitva, no predbežnou príčinou je zlyhanie srdca.

15:20 - Šoubizový server TMZ.com ako prvý zverejnil správu o Jacksonovej smrti.

15:54 - O smrti legendárneho speváka informujú internetové stránky denníka Los Angeles Times.

16:27 - Informáciu o smrti potvrdzuje tlačová agentúra Reuters.


Prvé reakcie zo sveta showbiznisu

Quincy Jones, producent: "Som absolútne zničený touto tragickou a nečakanou správou. Bol taký mladý. Nemám slov. Hudba, ktorú sme spoločne vytvorili a dali na albumy 'Off The Wall', 'Thriller' a 'Bad' sa dodnes hráva na celom svete, pretože Michael mal všetko – talent, láskavosť, profesionalizmus a obetavosť. Jeho prínos a odkaz pretrvá na svete večne. Dnes som stratil mladšieho brata. A spolu s ním som prišiel aj o časť svojej duše."

Neil Portnow, prezident Recording Academy organizujúcej Grammy: "Len zriedka sa stane, že sa na svete narodí niekto s takým talentom, víziou a umeleckou zručnosťou ako Michael Jackson. Bol skutočnou hudobnou ikonou s nenapodobiteľným hlasom, inovatívnymi tanečnými pohybmi a ohromujúcou muzikantskou všestrannosťou. Z detskej hviezdičky vyrástla kedysi hviezda svetového formátu."

Lindsay Lohan (herečka a speváčka): "Preboha nie. Modlím sa za Michaela a jeho rodinu."

Marlon Wayans (komediant a režisér): "Moje modlitby, moja láska a moje srdce sú teraz s Michaelom Jacksonom a jeho rodinou. Som zdrvený."

Pete Wentz (basgitarista skupiny Fall Out Boy): "Myslím iba na Michaela Jacksona. Dlho som nemohol uveriť, že skutočne zomrel."

Kim Kardashian (modelka a televízna osobnosť): "Som v šoku z toho, že tento svet opustil Michael Jackson. Milujem ho a súcitím s jeho rodinou."

Matthew Lewis (herec): "Smutný deň pre hudbu. Ďalší génius a hudobný revolucionár opustil tento svet. Odpočívaj v pokoji Michael Jackson."

Imogen Heap (speváčka): "Nie! Michael Jackson bol moje detstvo. Milovala som ho. Zostávalo už len pár týždňov a videla by som ho naživo v Londýne."

Ashton Kutcher (herec): "Modlím sa za jeho deti. Súcitím s celou jeho rodinou, no predovšetkým s jeho deťmi. Nech odpočíva v pokoji."

Hugh Jackman (herec): "Bude žiť v našich srdciach a tým pádom nie je mŕtvy."

Demi Moore (herečka): "Som veľmi zarmútená stratou dvoch osobností - Farrah Fawcett a Michaela Jacksona. Je mi ľúto najmä ich detí."


Lenny Kravitz a Sophia Loren sú otrasení

Nečakaná štvrtková smrť Michaela Jacksona šokovala viaceré známe osobnosti, vrátane legendárnej herečky Sophie Loren. "Svet stratil ikonu, svetu dal poklad v podobe svojich piesní," uviedla vo vyhlásení pre agentúru AP. "Nikdy nebude druhý Michael Jackson, som zničená," dodala Jacksonova priateľka a losangelská susedka.

K spevákovej smrti sa vyjadrili aj ďalšie osobnosti. Herečka Jane Fonda na svojej Twitter stránke napísala, že smrť jej priateľa ju šokovala. "Naozaj smutné správy o Michaelovi, bol to talent z nebies," napísal gitarista Slash Hudson na Twitteri. "Som taká smutná správami o Michaelovi Jacksonovi. Jeho hudba zmenila naše životy. Svet stratil úžasného speváka a tanečníka. Bude mi chýbať," vyjadrila sa americká komička Ellen Degeneres.

Najviac správ venoval na Twitteri Jacksonovi americký hudobník Lenny Kravitz. K jeho kontroverznému osobnému životu poznamenal: "Pravda je ale taká, že bol chlapcom, ktorého Boh obdaril najanjelskejším hlasom," píše. Podľa neho sa už ako desaťročný vyrovnal hlasom Jamesovi Brownovi alebo Arethe Franklin. Spomenul si aj na spoluprácu s Jacksonom, ktorú nazval "najúžasnejším zážitkom, aký mal v štúdiu". Dodal, že bol prvým interpretom, ktorého videl vystupovať naživo, a nebyť Jacksona, "nerobil by som to, čo robím".

K Jacksonovej smrti sa vyjadrili takisto politici. Nový francúzsky minister kultúry Frédéric Mitterrand ho označil za "medzinárodnú hviezdu", ktorého tragický osud postavil vedľa Marilyn Monroe, Jamesa Deana a Elvisa Presleyho. "My všetci máme v sebe trochu z Michaela Jacksona," povedal pre rozhlasovú stanicu Europe 1. Jackson podľa neho predstavoval "ideu večnej mladosti, ktorú sa človek musí snažiť chrániť celý svoj život až do konca. On to urobil, ale za cenu toho, že zomrel," dodal.

Podľa Nadácie Nelsona Mandelu budú jeho stratu cítiť fanúšikovia na celom svete. "Nadácia Nelsona Mandelu žiali nad predčasným úmrtím Michaela Jacksona," povedal pre agentúru AFP výkonný riaditeľ Achmat Dangor.

ODPOČÍVAJ V POKOJI!!!A EŠTE NIEČO ĎAKUJEME!!!!


Michael Jackson | stály odkaz

Komentáre

 1. milujeme taa
  MICHAEL JAKSON JE PROSTE 4EVER..NAJLEPSI.... A NEVIEM ESTE AKY..PROSTE KE SUPER A MILUJEM HO.......FNUKY ALE UZ NIKDY HO NEUVIDIME JE NAM ZA TEBOM MOC SMUTNO=´( A ODPOCIVAJ V POKOJI...DAKUJEM:(
  publikované: 16.07.2009 22:36 | autor: DADKA (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. R.I.P
  <3 R.I.P I love you MJ
  publikované: 01.12.2014 11:21 | autor: JancXi (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. R.I.P
  <3 R.I.P I love you MJ
  publikované: 01.12.2014 11:21 | autor: JancXi (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. R.I.P
  <3 R.I.P I love you MJ
  publikované: 01.12.2014 11:21 | autor: JancXi (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.">.
 • Create PlaylistPop-out playerDownload music and ringtones
 • ">:-)
  Počet zhliadnutí:
  Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014